www.150lecie.1lowagrowiec.eu

150-lecie I LO w Wągrowcu
SPOTKANIE Z PROFESOREM SŁAWOMIREM LECIEJEWSKIM W RAMACH 150-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY PDF Drukuj Email
Autor: Sebastian Chosiński   

Logo 150 100

Nie tak dawno gościliśmy w murach naszej szkoły - w ramach spotkań z wybitnymi absolwentami (uświetniających przypadający w tym roku jubileusz 150-lecia szkoły) - profesora Bernarda Mendlika, a już dzisiaj szeroko otworzyliśmy drzwi... profesorowi UAM w Poznaniu Sławomirowi Leciejewskiemu.

To kolejna niezwykła postać, nadzwyczajnie uzdolniony naukowiec, któremu niestraszne są najbardziej abstrakcyjne rozważania teoretyczne z fizyki, filozofii i teologii. Nieprzypadkowo wymieniamy właśnie te trzy, ponieważ z tych właśnie dziedzin profesor Leciejewski ukończył studia magisterskie; następnie obronił doktorat (w 2002 roku) i habilitację (2014) z filozofii. Na swoim koncie ma dziesiątki artykułów naukowych oraz trzy książki monograficzne, spośród których najnowsza - wydana pod koniec ubiegłego roku "Filozofia kosmologii antropicznej" - jest w dużej mierze dziełem popularnonaukowym, co oznacza, że bez obaw mogą sięgnąć po nią także ci, którzy zajmują się kosmologią hobbystycznie. W tej chwili, oprócz pracy naukowej, pełni również funkcje prodziekana Wydziału Filozoficznego ds. kształcenia oraz kierownika Zakładu Filozofii Nauki i Techniki Wydziału Filozoficznego UAM.

Półtoragodzinne spotkanie wypełnił przede wszystkim bardzo interesujący i poszerzający horyzonty, okraszony wieloma ciekawostkami wykład na temat „Naukowy i filozoficzny wymiar kosmologii”. Ale nie zabrakło też czasu na wspominki z okresu nauki w Liceum Ogólnokształcącym, w którym prof. Leciejewski uczył się od 1986 do 1990 roku. Tu po raz pierwszy zetknął się z informatyką i komputerami (legendarnym ZX Spectrum), biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez dojeżdżającego wówczas z Poznania studenta... Tomasza Dolatę, obecnie nauczyciela matematyki i informatyki w I LO. Czasy wągrowieckie to także zaangażowanie naszego gościa w działalność artystyczną: współpraca z teatrami amatorskimi oraz produkcja muzyki.
Zdjęcia: Sebastian Chosiński

Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 

 
SPOTKANIE Z PROFESOREM BERNARDEM MENDLIKIEM W RAMACH 150-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY PDF Drukuj Email
Autor: Sebastian Chosiński   

Logo 150 100

"Ogólniak" na Klasztornej to nie tylko "szkoła pokoleń" - jak głosi jedno z naszych haseł - ale przede wszystkim wągrowiecka kuźnia wybitnych artystów i naukowców. Jednym z nich jest profesor dr hab. Bernard Mendlik, który uczęszczał do LO w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Był uczniem klasy matematyczno-fizycznej, a egzamin dojrzałości zdał w 1985 roku. W czasach szkolnych udzielał się nade wszystko sportowo (grając w reprezentacji piłki ręcznej) oraz artystycznie (jako muzyk w zespole amatorskim). Jednocześnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej. Po zdaniu matury, jak sam wspominał podczas wczorajszego spotkania z uczniami "ogólniaka", miał dylemat, jaki kierunek studiów wybrać: zostać sportowcem, germanistą, a może... muzykiem? Ostatecznie, za radą ojca, wybrał to ostatnie. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a następnie Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dzisiaj jest dziekanem na Wydziale Edukacji Muzycznej bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz święcącym triumfy w całej Europie dyrygentem chóralnym.

Chociaż od prawie czterdziestu lat związany jest z miastem nad Brdą, nigdy nie zapomniał o swoich wągrowieckich korzeniach ani o szkole, w której wkraczał w dorosłość. Co roku angażuje się w przygotowanie koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, promuje miasto wśród swoich studentów, organizując dla nich warsztaty w naszym mieście - nic więc dziwnego, że przed ośmioma laty został Honorowym Obywatelem Miasta Wągrowca. To był zresztą dla profesora Mendlika rok szczególny, ponieważ w tym samym roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał w Warszawie awans na profesora (zwyczajnego) w zakresie sztuk muzycznych. W czasie spotkania z młodzieżą I LO opowiadał o swoich czasach szkolnych, ale sporo miejsca poświęcił również późniejszej karierze, podkreślając, że w życiu powinno robić się przede wszystkim to, co jest naszą największą pasją.

Fot. Tomasz Dolata, Maciej Patelski

Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 

 
NIE ŻYJE JÓZEF WOJCIECHOWSKI PDF Drukuj Email
Autor: Społeczność szkolna   
logo lo 

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Józefa Wojciechowskiego

naszego serdecznego kolegi, wspaniałego nauczyciela i wychowawcy.

Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.

Pogrążeni w głębokim smutku
dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz uczniowie
I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.

 

wojciechowski

Józef Wojciechowski
*24.02.1951   †10.03.2022

(Dop.) Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 12 marca 2022r. o godz. 13:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia na cmentarzu parafialnym po mszy świętej.

 
AKTOR I REŻYSER SEBASTIAN KONRAD - GOŚCIEM "KLASZTORNEJ" PDF Drukuj Email
Autor: Sebastian Chosiński   

Logo 150 100

I wcale nie jest to przypadek. Sebastian Konrad jest bowiem absolwentem wągrowieckiego ogólniaka. Uczył się w nim w latach 1986-1990 (w klasie o profilu biologiczno-chemicznym). Ale "uczył się" to mało powiedziane. Popularny "Kondziu" - tak mówiono o nim w czasach szkolnych - zapisał się w historii I LO: najpierw jako aktor prowadzonego przez poetę i polonistę Jana Kaspra Teatru Prób, z którym odnosił wielkie sukcesy, a później - jako zawodowy aktor i reżyser (zarówno filmowy, jak i teatralny). Wystarczy wspomnieć, że zagrał między innymi w nagrodzonej Oscarem "Liście Schindlera" Stevena Spielberga oraz w kontrowersyjnej "Szamance" Andrzeja Żuławskiego. A nie tak dawno był... premierem Mateuszem Morawieckim w "Uchu prezesa".

Z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia powstania szkoły odwiedził mury Klasztornej, aby spotkać się z jej obecnymi uczniami. W wypełnionej po brzegi sali audytoryjnej przez prawie dwie godziny gość opowiadał o swoich czasach szkolnych i późniejszej karierze. Po spotkaniu liczna grupa uczniów zadawała jeszcze pytania, na które Sebastian Konrad odpowiadał z właściwą sobie swadą. A pytań było tak dużo, że spotkanie mogłoby trwać kolejne dwie godziny. Jedno jest pewne: to nie ostatnia wizyta aktora i reżysera w I LO w tym roku szkolnym. Przy okazji spotkania z Sebastianem Konradem uczniowie I LO dość szczegółowo poznali historię Teatru Prób w latach 80. XX wieku. Sporo miejsca w czasie rozmowy poświęcono przede wszystkim spektaklowi "Powtarzające się ceremonie", którego premiera - w lutym 1987 roku - była wielkim wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Wągrowcu. Było to bowiem niezwykłe przedstawienie, dzięki któremu - za sprawą scenarzysty i reżysera Jana Kaspra (nauczyciela języka polskiego) - młodzi aktorzy z Klasztornej stali się głosem całego pokolenia.

Fot. Bartosz Kasperkowiak /3D/, Sebastian Chosiński, Anita Różak

Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 

 
KONKURS NA PROJEKT STEMPLA I OKOLICZNOŚCIOWEJ KARTY POCZTOWEJ PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   

Logo 150 100

Organizatorem konkursu plastycznego na projekt stempla i okolicznościowej karty pocztowej jest I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu z siedzibą przy ul. Klasztornej 17a w Wągrowcu. Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Wągrowiecki - Tomasz Kranc oraz Burmistrz Miasta Wągrowca – Jarosław Berendt, natomiast patronat medialny: Portal WRC, Okno na Wągrowiec, Tygodnik Wągrowiecki, Wasze Radio FM i Gazeta Wągrowiecka.

Regulamin, karty zgłoszeń, komunikaty oraz informacje dotyczące Konkursu publikowane będą na stronie internetowej pod adresami https://liceum.1lowagrowiec.eu, https://150lecie.1lowagrowiec.eu na Facebooku, za pomocą kampanii plakatowej oraz w mediach lokalnych.

Konkurs polega na indywidualnym wykonaniu projektu okolicznościowego stempla pocztowego oraz okolicznościowej karty pocztowej. Prace muszą tematycznie nawiązywać do obchodów jubileuszu 150-lecia istnienia szkoły. Interpretację pozostawiamy uczestnikom, nie narzucając ani nie sugerując żadnego spojrzenia na temat. Zachęcamy do rozważań nad przeszłością i wartością regionu, jego rolą w historii regionu oraz w naszym życiu.

Regulamin oraz karty zgłoszeń można pobrać tutaj >>>.

 

 
FINAŁOWA GALA 27. EDYCJI KONKURSU GOSPODARCZO-SAMORZĄDOWEGO HIT REGIONÓW 2021 PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   

Logo 150 100

W minioną niedzielę, 27 lutego 2022 r. w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się finałowa gala 27. edycji konkursu Gospodarczo-Samorządowego Hit Regionów 2021. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.

Konkurs narodził się w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Pile, by wkrótce przenieść się do stolicy Wielkopolski. Jego ideą jest coroczne wyłanianie i promocja szczególnie cennych dokonań rynkowych, samorządowych i ekologicznych. To zarazem rodzaj prestiżowego narzędzia promocyjnego, oferowanego szefom firm, urzędów, organizacji, czy instytucji.

Do tegorocznej edycji konkursu zarekomendowano 198 zgłoszeń z terenu województw wielkopolskiego i lubuskiego, z czego do finału kapituła zakwalifikowała 70 podmiotów spełniających wymagania regulaminowe. W kategorii edukacja, kultura i sport, tytuł Hit II stopnia zdobyła firma Euroconsulting Wiotetta Żybort w Pile (za dynamikę rozwoju firmy, poszerzenie działalności edukacyjnej w zakresie nauczania języków obcych, w tym chińskiego i japońskiego oraz budowanie wizerunku przedsiębiorstwa) oraz I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu (za krzewienie idei humanistycznych i patriotycznych w 150-lecie powstania szkoły).

HIT 1HIT 2

W uroczystości nadania szkole tak prestiżowego wyróżnienia brali udział dyrektor I LO Maciej Patelski, wicedyrektor Szymon Woźniak oraz sekretarz szkoły Agnieszka Grzechowiak. Do przyznania naszej placówce certyfikatu przyczynił się pan Romuald Mencel, absolwent ogólniaka na Klasztornej. Hitowy wieczór umiliły występy orkiestry z Szamocińskiego Ośrodka Kultury i zespołu Esemes. Galę zwieńczył koncert zespołu Boogie Boys, któremu na scenie towarzyszyły pary taneczne Swing Step – mistrzów Polski w Boogie Woogie i Rock and Roll'a.

Zdjęcia: Maciej Patelski, Fakty pilskie.pl. Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 

 
KONCERT ABSOLWENTA I LO - MIKOŁAJA MACIOSZKA PDF Drukuj Email
Autor: Tomasz Dolata (goLDen)   
czwartek, 10 lutego 2022 01:00

Logo 150 100missa

 
ZAKTUALIZOWANA DEKLARACJA UCZESTNICTWA PDF Drukuj Email
Autor: Tomasz Dolata (goLDen)   
poniedziałek, 31 stycznia 2022 01:00

Logo 150 100Pojawiła się nowa (zaktualizowana) deklaracja uczestnictwa w zjeździe uwzgledniająca sugestie uczestników, organizatorów oraz inspektora danych osobowych.

Plik Deklaracja2.pdf jest umieszczony w: Menu strony, 150-lecie -> Do pobrania (lub zwyczajnie kliknij tutaj)

 

WAŻNE !!!

Ponadto informujemy, że liczba miejsc na część oficjalną w sali kina jest ograniczona do 200, stąd o wejściu decydować będzie kolejność dokonania przez uczestnika wpłaty.

 
WYSTAWA "WĘDRUJĄCA" ODWOŁANA (CZASOWO) PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   
piątek, 28 stycznia 2022 22:30

Logo 150 100W związku z wprowadzonymi obostrzeniami wystawa zostaje czasowo odwołana. O nowym terminie poinformujemy w najbliższym czasie.

 
WYSTAWA "WĘDRUJĄCA" PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   
czwartek, 13 stycznia 2022 20:00

Logo 150 100Mając na uwadze pozytywny wpływ na wychowanie młodzieży, wszelkich działań związanych z kształtowaniem postaw patriotycznych i rozwijaniem wiedzy historycznej, w szczególności wiedzy dotyczącej wydarzeń XX wieku, zapraszamy do udziału w interesującym przedsięwzięciu, jakim jest zwiedzenie „wędrującej” wystawy organizowanej w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu: „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, Ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Wydarzenie zrealizowane zostanie przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego, Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Garnizonu Poznań i Stowarzyszenia Katyń. Natomiast Wielkopolski Kurator Oświaty objął nad wydarzeniem honorowy Patronat.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych, mieszkańców miasta i powiatu wągrowieckiego, w tym młodzieży szkolnej w dniach od 2 do 4 lutego br. w godzinach od 8.00 do 14.00 oraz 5 lutego od godziny 10 do 15.00.

Jednocześnie zapraszamy w dniu 01 lutego do auli I LO w Wągrowcu przy ul. Klasztornej na uroczystość otwarcia wystawy w asyście żołnierzy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego o godzinie 11.40. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład inauguracyjny Prezesa Stowarzyszenia Katyń dr. inż. Wojciecha Bogajewskiego. Po prelekcji / prezentacji około 13.00 przewidziane jest otwarcie wystawy przy udziale władz miasta i powiatu wągrowieckiego.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3

HIT 2021

hit

Sonda

Twój udział w 150-leciu
 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj1
mod_vvisit_counterWczoraj22
mod_vvisit_counterTydzień98
mod_vvisit_counterMiesiąc291
mod_vvisit_counterRazem19971
Naszą witrynę przegląda teraz: 
4 gości