www.150lecie.1lowagrowiec.eu

SPOTKANIE Z PROFESOREM SŁAWOMIREM LECIEJEWSKIM W RAMACH 150-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY PDF Drukuj Email

Logo 150 100

Nie tak dawno gościliśmy w murach naszej szkoły - w ramach spotkań z wybitnymi absolwentami (uświetniających przypadający w tym roku jubileusz 150-lecia szkoły) - profesora Bernarda Mendlika, a już dzisiaj szeroko otworzyliśmy drzwi... profesorowi UAM w Poznaniu Sławomirowi Leciejewskiemu.

To kolejna niezwykła postać, nadzwyczajnie uzdolniony naukowiec, któremu niestraszne są najbardziej abstrakcyjne rozważania teoretyczne z fizyki, filozofii i teologii. Nieprzypadkowo wymieniamy właśnie te trzy, ponieważ z tych właśnie dziedzin profesor Leciejewski ukończył studia magisterskie; następnie obronił doktorat (w 2002 roku) i habilitację (2014) z filozofii. Na swoim koncie ma dziesiątki artykułów naukowych oraz trzy książki monograficzne, spośród których najnowsza - wydana pod koniec ubiegłego roku "Filozofia kosmologii antropicznej" - jest w dużej mierze dziełem popularnonaukowym, co oznacza, że bez obaw mogą sięgnąć po nią także ci, którzy zajmują się kosmologią hobbystycznie. W tej chwili, oprócz pracy naukowej, pełni również funkcje prodziekana Wydziału Filozoficznego ds. kształcenia oraz kierownika Zakładu Filozofii Nauki i Techniki Wydziału Filozoficznego UAM.

Półtoragodzinne spotkanie wypełnił przede wszystkim bardzo interesujący i poszerzający horyzonty, okraszony wieloma ciekawostkami wykład na temat „Naukowy i filozoficzny wymiar kosmologii”. Ale nie zabrakło też czasu na wspominki z okresu nauki w Liceum Ogólnokształcącym, w którym prof. Leciejewski uczył się od 1986 do 1990 roku. Tu po raz pierwszy zetknął się z informatyką i komputerami (legendarnym ZX Spectrum), biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez dojeżdżającego wówczas z Poznania studenta... Tomasza Dolatę, obecnie nauczyciela matematyki i informatyki w I LO. Czasy wągrowieckie to także zaangażowanie naszego gościa w działalność artystyczną: współpraca z teatrami amatorskimi oraz produkcja muzyki.
Zdjęcia: Sebastian Chosiński

Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 

Autor: Sebastian Chosiński