Wydarzenia
KONCERT ABSOLWENTA I LO - MIKOŁAJA MACIOSZKA PDF Drukuj Email
Autor: Tomasz Dolata (goLDen)   
czwartek, 10 lutego 2022 01:00

Logo 150 100missa

 
POETYCKI ZAKĄTEK KU PAMIĘCI JOLANTY NOWAK–WĘKLAROWEJ PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   

Logo 150 100

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko” (ks. JanTwardowski)

W poniedziałek 10 stycznia, na dwa dni przed szóstą rocznicą śmierci, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu odbyła się uroczystość otwarcia Zakątka Poetyckiego poświęconego pamięci poetki Jolanty Nowak-Węklarowej. Otwarcie zakątka jest jednym z licznych punktów obchodów przypadającego w tym roku 150-lecia wągrowieckiego "ogólniaka".

W uroczystości uczestniczyli m. in. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, Wicestarosta Michał Piechocki, Prezes Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno–Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego Danuta Chosińska, Wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO Tomasz Dolata, dyrektorzy wągrowieckich bibliotek: Alina Woźniak, Elżbieta Rożnowska, Aneta Andrzejewska oraz gość specjalny - córka Pani Jolanty - Edyta Swat. Nie mogło także zabraknąć przedstawicieli społeczności uczniowskiej. List z okazji odbywającej się w murach liceum uroczystości przesłał również Prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu Zbigniew Gordziej.

Gości powitał dyrektor I LO Maciej Patelski. Spotkanie poprowadził Sebastian Chosiński – nauczyciel historii i poeta.

Jolanta Nowak - Węklarowa była uznaną poetką, o znaczącym dorobku literackim, przy tym osobą o niezwykłej energii pasji działania na wielu życiowych płaszczyznach. Jako doświadczona polonistka i pedagog w większości życia pracując w wągrowieckim liceum, odnosiła sukcesy w kształtowaniu humanistycznej postawy u młodych ludzi. Budziła w nich wrażliwość, otwartość na świat i drugiego człowieka, wspierała w konsekwentnym dążeniu do celu.

Wągrowiecka poetka zadebiutowała zbiorem wierszy „Moje ręce” we wrześniu 1970 roku wydanym przez Wydawnictwo „ISKRY” Warszawa. Pani Jolanta wydała ponad 20 tomików poezji, z których wiele wierszy zostało przetłumaczonych na 19 języków. Opublikowała też zbiór opowieści „Buntownice”. Po śmierci poetki wydany został również tomik "Mówię o sobie ciszą" zawierający niepublikowane dotychczas utwory.

Autorka jest laureatką wielu nagród literackich. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i złotymi odznakami honorowymi za wkład w rozwój kultury Ziemi Wielkopolskiej. Za działalność oświatową, literacką, publicystyczną i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003 r.). Podczas Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w 2013 r. otrzymała nagrodę „Wielki Laur Poezji”, a w 2014 roku odebrała prestiżową Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej oraz Nagrodę Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”.

Foto: Piotr Seemann, Izabela Marcinkowska. Zobacz wszystkie zdjęcia >>>.

 
VI KONKURS RECYTATORSKI „PRZESTRZENIE SŁOWA" PDF Drukuj Email
Autor: Danuta Chosińska   


 

VI Konkurs Recytatorski organizowany przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego oraz I LO w Wągrowcu w tym roku odbył się pod hasłem "PRZESTRZENIE SŁOWA. Wiersze poetów związanych dawniej i dziś z I LO w Wągrowcu". Uczestniczący w nim recytatorzy, konkurujący w dwóch kategoriach wiekowych – uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich – przedstawili po dwa wiersze.

Laureaci w kategorii uczniów szkół podstawowych:
I miejsce – EWA BIGOS ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu;
II miejsce – KATARZYNA KAMIŃSKA ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu;
III miejsce – GABRIELA MARZEC ze Szkoły Podstawowej w Niemczynie.

Laureaci w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – DAWID WALASZCZYK z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu;
II miejsce – WIKTORIA PRZESŁAWSKA z I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu;
III miejsce – MARIA SERWATKA również z I LO w Wągrowcu.

Laureaci zaprezentowali się podczas Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Zadanie współfinansowane przez Powiat Wągrowiecki.

Foto: Anita Różak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu. >>>


 
UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLNEJ SALI GIMNASTYCZNEJ PDF Drukuj Email
Autor: Maciej Patelski   

Logo 150 100

W piątek 29 października wybitny absolwent i sportowiec - Zbigniew Orywał wraz z małżonką odwiedził I Liceum Ogólnokształcące na Klasztornej. Najpierw w sali audytoryjnej spotkał się z uczniami szkoły.

Najważniejszym punktem wizyty była jednak uroczystość nadania szkolnej sali gimnastycznej imienia Zbigniewa Orywała. W uroczystości uczestniczyli m. in. Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, Wicestarosta Michał Piechocki, Zastępca Burmistrza Miasta Wągrowca Remigiusz Priebe, Zastępca Wójta Gminy Wągrowiec Jerzy Łukaszczyk, Członek Zarządu Powiatu Jerzy SpringerPrezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego Maciej TomczakPrezes Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego Danuta Chosińska, byli dyrektorzy szkoły Stanisław Zajączek i Cezary Szypulski, Przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Piotrowska, emerytowani nauczyciele wychowania fizycznego z I LO: Zyta Hoffa i Katarzyna Michalska oraz młodzież liceum. Na uroczystości nie mogło również zabraknąć wągrowieckich mediów.

Gości powitał dyrektor I LO Maciej Patelski. Zaproszeni goście składając wyrazy szacunku i uznania dla osiągnięć wielkiego sportowca, przekazali na ręce Zbigniewa Orywała pamiątkowe listy, grawertony oraz kwiaty. Starosta przekazał ponadto upominki dla szkoły: zestaw piłek i książki do szkolnej biblioteki. Po uroczystości goście odbyli spacer po szkole, a na zakończenie spotkali się przy kawie.

Piątkowa uroczystość związana z nadaniem sali gimnastycznej imienia Zbigniewa Orywała oraz towarzyszące temu spotkanie z młodzieżą wpisuje się, a jednocześnie rozpoczyna obchody jubileuszowe 150–lecia istnienia dawnego Gimnazjum Królewskiego powstałego w 1872 r, a obecnie I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Należy zaznaczyć, że główne obchody jubileuszowe zaplanowane są na 18 czerwca 2022 r.

Foto: Piotr Seemann

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości. >>>